Zasiedzenie gospodarstwa rolnego nie jest typową sprawą o zasiedzenie. Obejmuje bowiem grunty rolne, które są szczególnie chronione przez polskie ustawodawstwo. Ograniczenia zasiedzenia gospodarstw rolnych mają na celu zabezpieczenie ziemi rolnej przed wykorzystywaniem jej niezgodnie z przeznaczeniem i pozostawienie jej we władaniu rolników posiadających wiedzę i doświadczenie w uprawie ziemi.
Spis treści:
Czy możliwe jest zasiedzenie gospodarstwa rolnego?
Gospodarstwo rolne w skład, którego wchodzą nieruchomości rolne nie wschodzą w skład nieruchomości wykluczonych spod możliwości zasiedzenia jak to ma miejsce w przypadku dróg gminnych czy rzeczy wyłączonych spod możliwości obrotu cywilnoprawnego.
Kto może zasiedzieć gospodarstwo rolne?
Zasiedzenie gospodarstwa rolnego może nastąpić na rzecz rolnika indywidualnego zgodnie ze wskazaniem w art. 172§ 3 kodeksu cywilnego. Osoba będąca w posiadaniu samoistnym nieruchomości, która nie spełnia warunków ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nie uzyska stwierdzenia nabycia własności w drodze zasiedzenia gospodarstwa rolnego.
Ustawa kodeks cywilny ogranicza możliwość nabycia ziemi rolnej przez zasiedzenie tylko do osoby, która jest rolnikiem indywidualnym w myśl przepisów ustawy z dnia 14 kwietnia 2016r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Nie każ
Zasiedzenie gospodarstwa rolnego powyżej 1ha?
Ograniczenie obszarowe nabycia gospodarstwa rolnego w drodze zasiedzenie wskazuje górną granicę 300 ha użytków rolnych. Możliwe jest zatem stwierdzenie zasiedzenia gospodarstwa rolnego od 1 ha do 300 ha użytków rolnych.
Czy można zasiedzieć ziemie wchodzącą w skład gospodarstwa rolnego.
Ziemia wchodząca w skład gospodarstwa rolnego będąca w posiadaniu samoistnym rolnika indywidualnego może zmienić właściciela w wyniku zasiedzenia.
Czy można zasiedzieć tylko część cudzego gospodarstwa rolnego?
Tak, możliwe jest zasiedzenie tylko części gospodarstwa rolnego obejmującego np. jedną lub dwie działki rolne.
Zasiedzenie gospodarstwa rolnego – procedura.
Proceduralnie sprawa o zasiedzenie gospodarstwa rolnego jest podobna do spraw o zasiedzenie, której przedmiotem jest każda inna nieruchomość. Elementem różniącym wyżej wskazane sprawy jest przesłanka, jaką należy udowodnić w sprawie o zasiedzenie gospodarstwa rolnego, mianowicie chodzi o wykazanie dowodów na fakt posiadania cech rolnika indywidualnego, wskazanych w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego.
Ile trwa zasiedzenie gospodarstwa rolnego?
Czas trwania sprawy o zasiedzenie uzależniony jest od stopnia skomplikowania sprawy. Im sprawa bardziej skomplikowana i wymagająca rozpatrywania szczególnych wniosków tym będzie trwała dłużej. Nie jest wykluczone aby proste sprawy o zasiedzenie zakończyły się w terminie roku lub dwóch od dnia złożenia wniosku. Spory wpływ na wydłużenie procedury zasiedzenia mają często braki formalne i inne niedopatrzenia, które można skutecznie wyeliminować korzystając z pomocy adwokata od zasiedzenia nieruchomości.
Podatek od zasiedzenie gospodarstwa rolnego.
Wysokość podatku należnego organowi publicznemu z tytułu uzyskania własności w drodze zasiedzenia wynosi 7% i uzależniona jest od wartości nabytej nieruchomości.