Zasadniczo przyjąć należy, że dziecko może zasiedzieć nieruchomość. Wykonywanie posiadania samoistnego możliwe jest w imieniu dziecka przez jego opiekuna prawnego.
Argumentacja powyższa wymaga potwierdzenia w dowodach przedstawionych sądowi do oceny.
Najczęściej do sytuacji, z której wynika , że samoistnym posiadaczem nieruchomości staje się dziecko, dochodzi wskutek spadkobrania. Masa spadkowa może obejmować różne składniki majątku, prawa i obowiązki; może obejmować także posiadanie samoistne jako konkretny stan faktyczny. Okoliczności jakie mogą doprowadzić do wystąpienia stanu posiadania samoistnego dotyczą także stanu nieważności umowy kupna nieruchomości, zawartej w imieniu dziecka przez rodziców, opiekunów prawnych.
Zasiedzenie nieruchomości przez małoletniego.
Nie istnieje norma prawna regulująca kwestię zasiedzenia nieruchomości przez małoletniego. Co do takiej sytuacji przepisy kodeksu cywilnego należy stosować odpowiednio.
Jak wskazał Sąd Najwyższy w swoim Postanowieniu[1] „Brak jest regulacji prawnej uniemożliwiającej przyjęcie, że osoba małoletnia jest posiadaczem nieruchomości, chociaż pewne czynności faktyczne, a szczególnie prawne podejmuje w jej imieniu opiekun(…)”
Kupno nieruchomości w imieniu dziecka bez zgody sądu a zasiedzenie.
Nabycie nieruchomości w imieniu dziecka przez opiekuna prawnego wymaga uzyskania zezwolenia Sądu w formie Postanowienia obejmującego zgodę sądu na dokonanie czynności prawnej przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka.
Zawarcie umowy sprzedaży czy kupna nieruchomości w imieniu dziecka- bez wymaganej zgody sądu powoduje nieważność umowy. Umowa zawarta między sprzedającym a opiekunem prawnym małoletniego dziecka jest z mocy prawa nieważna i nie może zostać konwalidowana. Oznacza to, że żadna następcza czynność prawna nie spowoduje „naprawienia” nieważnie zawartej umowy.
Wykonywanie posiadania samoistnego w imieniu małoletniego przez rodzica.
Wskutek zawarcia nieważnej umowy sprzedaży, dziecko wchodzi w posiadanie nieruchomości i staje się jej posiadaczem samoistnym- a wykonywanie posiadania samoistnego może odbywać się w imieniu dziecka przez opiekuna prawnego.
Oczywiście okoliczności faktyczne przedstawione powyżej wymagają udowodnienia i odpowiedniej argumentacji, aby sąd potwierdził nabycie nieruchomości na własność dziecka po upływie 30 lat wykonywania właścicielskiego władztwa przez rodziców- w drodze zasiedzenia. Zachodzi konieczność dowodzenia w procesie, że posiadanie ma charakter samoistny.
[1] Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 21 października 2005r. III CK 12/05