Spis treści:
Sąsiad zbudował ogrodzenie na mojej działce zamiast w granicy. Elementy płotu na mojej działce.
Jeżeli sąsiad zbudował ogrodzenie na nieswojej nieruchomości, wychodząc budowlą na grunt sąsiedni należy wezwać go do zaprzestania naruszeń polegających na korzystaniu z nieswojej nieruchomości. Wezwanie do usunięcia elementów płotu powinno zawierać dane naruszyciela, termin w jakim sąsiad powinien zaprzestać naruszania swojej nieruchomości oraz rygor wskazujący, iż w przypadku niepodjęcia działań zgodnych z wezwaniem, właściciel nieruchomości wystąpi na drogę postępowania sądowego.
Przykładowe wezwanie do zaprzestania naruszenia można pobrać tutaj.
Jeżeli sąsiad zajmuje część nienależącej do niego działki należy podjąć kroki, które doprowadzą do uregulowania stanu faktycznego zgodnie ze stanem prawnym. W tej sytuacji działaniem takim będzie wezwanie sąsiada do zaprzestania korzystania z działki i usunięcia przedmiotów tam się znajdujących. W takiej sytuacji warto rozważyć profesjonalnego adwokata do regulowania stanów prawnych nieruchomości.
Co zrobić gdy nie można się porozumieć z sąsiadem żeby usunął płot?
Należy pisemnie wezwać sąsiada do usunięcia płotu we wskazanym w piśmie terminem, wskazując jednocześnie, że brak ustosunkowania się do wezwania doprowadzi do wszczęcia postępowania sądowego.
Brak sąsiedzkiego porozumienia co do przesunięcia lub usunięcia płotu nieswojej działki, daje właścicielowi nieruchomości na której płot jest usadowiony, podstawę prawną do wystąpienia drogą formalną z żądaniami w celu uzyskania stanu faktycznego zgodnego ze stanem prawnym nieruchomości na drodze postępowania sądowego.
Kto ma dbać o wspólny płot postanowiony na jednej działce.
Przepisy budowlane w zakresie dbałości o stan techniczny, użytkowy i estetyczny są jasne. Obowiązki te wykonywać ma właściciel lub zarządca obiektu budowlanego czyli właściciel wspólnego płotu.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi tj. w szczególności art. 61 ust. 1 Prawa budowlanego: „właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany utrzymać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami określonymi w art. 5 ust. 2 Prawa budowlanego tj. zgodnie z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do jego nadmiernego pogorszenia właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami dotyczącymi wymagań bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego i użytkowania i innych(…).”[1]
Kto ma dbać o wspólne ogrodzenie postawione w granicy działki.
Kwestie dbałości o wspólne ogrodzenie postawione w granicy działki reguluje art. 154 §1 i §2 Kodeksu Cywilnego, wskazując, iż: „ domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów”.[2] W oparciu o niniejszy artykuł współkorzystający są obowiązani do dbałości o płoty i ogrodzenia postawione w granicach administracyjnych działek oraz obowiązani są wspólnie ponosić koszty ich utrzymania.
Budowa ogrodzenia w granicy działki przepisy budowlane.
Posadowienie ogrodzenia w granicy działek sąsiednich powinno zostać wykonane w sposób zgodny z obowiązującymi w danie wykonania przepisami budowlanymi i prawem cywilnym.
Jakie przepisy?
Przepisy prawa budowlanego nakładają na właściciela nieruchomości, który ma wolę postawienia ogrodzenia aby dokonał zgłoszenia zamiaru budowy ogrodzenia o ile przekracza ono 2,2 m. W każdym przypadku kiedy ogrodzenie ma wysokość mniejszą niż 2,2 m nie ma wymogu zgłoszenia organowi administracyjnemu zamiaru budowy ogrodzenia.
Wymóg uzyskania pozwolenia na budowę ogrodzenia wskazany jest w art. 30 ust. 1 pkt. 3 prawa budowlanego, który wskazuje,że „ budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic,placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych (…) wymaga zgłoszenia”
Brak porozumienia z sąsiadem co do granicy działki i posadowienia płotu.
Jeżeli sąsiedzi mają różne wytyczenia granic nieruchomości i nie mogą dojść do porozumienia co do posadowienia ogrodzenia wzdłuż wspólnej granicy mogą zwrócić się o to do geodety, który wytyczy wspólną granicę. Koszt wyznaczenia przez geodetę granic poniosą wspólnie sąsiedzi.
Art. 152 kc wskazuje, iż: „Właściciele gruntów sąsiadujących obowiązani są do współdziałania przy rozgraniczaniu gruntów oraz przy utrzymywaniu stałych znaków granicznych, koszty rozgraniczenia oraz koszty urządzenia i utrzymywania stałych znaków granicznych ponoszą po połowie”.
Sąsiad nieprawidłowo naprawił ogrodzenie w granicy działki bez geodety.
Nie ma przepisu prawnego, który nakazywałby przy każdorazowym odnowieniu czy naprawieniu ogrodzenia korzystanie z usług geodety do ponownego wytyczenia granic. Naprawa ogrodzenia sama w sobie nie wymaga zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia o ile będzie zgodna z obowiązującym parametrami technicznymi dot. np. wysokości płotu lub innych.
Sąsiad postawił betonowe ogrodzenie bez mojej zgody.
Sąsiad nie ma obowiązku uzyskiwania zgody od sąsiada na postawienie ogrodzenia o ile ogrodzenie to będzie ustytuowane na jego działce i żaden element ogrodzenia, łącznie z podmurywką nie będzie zahaczał o działkę sąsiednią. W przeciwnym razie sąsiadowi będzie przysługiwało żądanie do przywrócenia stanu zgodnego z prawiem i w efekcie może dojść do sytuacji, w której ogrodzenie trzeba będzie usunąć i postawić w prawidłowy sposób.
Ogrodzenie to, zgodnie z przepisami prawa budowlanego nie może być także wyższe niż 2,2 m oraz nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Ponadto, parametry ogrodzenia mogą być uszczegółowione także w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Mogą dotyczyć zarówno procentowej ażurowości płotu czy jego wysokości. W pozostałym zakresie właściciel nieruchomości, który chce pobudować ogrodzenie, może to zrobić według własnego uznania. Może to być także ogrodzenie betonowe.
Gdzie zgłosić naruszenie granicy działki.
Jeżeli nie można dojść z sąsiadem do porozumienia co do przebiegu granicy działku, konieczne może stać się przeprowadzenie postępowania rozgraniczającego. Wniosek o rozgraniczenie nieruchomości składa się bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (właściwych ze względu ma miejsce położenia nieruchomości).
Czy można rozebrać płot sąsiada.
Płot sąsiada, usytułowany poza częścią jego działki jest jego własnością. Samodzielnie nie można, bez narażenia się na roszczenia, rozebrać płotu sąsiada. Gdyby tak się stało, sąsiadowi będzie przysługiwało m.in. roszczenie odszkodowawcze za demontaż ogrodzenia. W zależności od stanu faktycznego i sytuacji, roszczeń sąsiada po samowolnym demontażu płotu może być więcej.
Płot sąsiada na mojej działce.
Jeżeli płot sąsiada znajduje się poza obrysem jego działki i usadowiony jest na części nieruchomości sąsiedniej, wówczas zgodnym z prawem rozwiązaniem jest wezwanie sąsiada do usunięcia płotu z działku tzw. wniosek o zaprzestanie naruszeń i ew. przywrócenie stanu poprzedniego.
[1] Ustawa Prawo Budowlane
[2] Kodeks Cywilny art. 154
1 Comment
Witam, w 2012 r razem z mężem postawiliśmy płot betonowy za zgodą sąsiada i dodam że wspólnie się rozmierzaliśmy gdzie ma być posadowiony płot. Wszystkie koszty związane z posiadaniem płotu jak i zakup płotu pokryliśmy z własnej kieszeni. 2018 r. nastał konflikt odnośnie granicy okazało się że płot został postawiony w działce sąsiada. Co mam zrobić? Czy muszę przestawić płot ? Co jeśli tego nie zrobię, bo przecież sąsiad sam wyraził zgodę na ten płoti przez 6 lat nie wnosił żadnych zastrzeżeń.