Korzystanie z części działki gruntu może po upływie określonego w kodeksie cywilnym czasu doprowadzić do jej zasiedzenia. Złożenie wniosku o stwierdzenie zasiedzenia części działki wymaga oznaczenia wydzielonej części nieruchomości na mapie do zasiedzenia tzw. mapie do celów prawnych sporządzonej przez uprawnionego geodetę. Tylko tak wskazana część niezabudowanej działki gruntu może stanowić oznaczenie przedmiotu zasiedzenia. W dalszej kolejności, w postępowaniu sądowych w sprawie o stwierdzenie zasiedzenia wyodrębnionej części nieruchomości może zostać powołany biegły sądowy, w celu wydania opinii w sprawie podziału nieruchomości i wyodrębnieniu części działki gruntów dla nowego właściciela.
Od czego zacząć? Najlepiej zacząć od oznaczenia nieruchomości, której własność ma stanowić przedmiot zasiedzenia.
Spis treści:
Zasiedzenie kawałka działki sąsiada.
Korzystanie z części działki sąsiada, nieświadomie, przez określony czas może doprowadzić do nabycia własności tej części. Jeżeli sąsiad nie oczekiwał zwrotu części nieruchomości, nie podejmował działań mających doprowadzić do zwrotu wykorzystywanej części nieruchomości to może wystąpić sytuacja, w której korzystanie z działki doprowadzi do uzyskania własności tej części.
Nic nie stoi na przeszkodzie aby zasiedzieć część działki. Przepisy prawne wskazują, że nieruchomość może być przedmiotem nabycia własności przez zasiedzenie jeżeli zasiedzenie nie jest szczegółowo ograniczone a zasiedziana część działki może być przedmiotem obrotu cywilnoprawnego.
Można nabyć własność przez zasiedzenie części działki zarówno zabudowanej jak i niezabudowanej. Warunkiem nabycia własności przez zasiedzenie części działki (fragmentu) zabudowanej budynkiem jeżeli przepisy prawa budowlanego przewidują taką możliwość. Każdorazowo ocena czy zachodzi możliwość dokonania wydzielenia zasiedzianej części działki dokonywana jest powołanego w postępowaniu sądowym biegłego sądowego.
Zasiedzenie części działki pod budynkiem.
Zasiedzenie części działki pod budynkiem nie jest wykluczone o ile nabycie obejmuje także własność posadowionego na tej części działki budynku. Ogólnie przyjęta w prawie cywilnym zasada superficies solo cedit oznacza, że budynek posadowiony na gruncie dzieli los prawny tego gruntu. Oznacza to, że budynek na części nieruchomości jest częścią składową nieruchomości, na której jest posadowiony. Nabycie przez zasiedzenie własności części działki, bez jednoczesnego nabycia prawa własności budynku jest niemożliwe. Trudno byłoby w takiej sytuacji wykazać jedną z kluczowych przesłanek zasiedzenia tj. posiadanie samoistne części działki pod budynkiem, który to budynek byłby we władaniu innej osoby.
Zasiedzenie pasa gruntu.
Nierzadko zdarzają się sytuacje gdy korzysta się z pasa gruntu sąsiedniego np. poprzez rozszerzenie swojej części nieruchomości i ogrodzenie jej płotem. Po wielu latach może okazać się, że pas gruntu, który był użytkowany w istocie nie jest gruntem użytkownika. Po upływie 20 lub 30 lat samoistnego korzystania z pasa gruntu możliwe jest nabycie jego własności przez zasiedzenie.
Zasiedzenie części nieruchomości rolnej.
Nabycie własności nieruchomości rolnej przez zasiedzenie może nastąpić tylko na rzecz rolnika indywidualnego o ile powierzchnia nabywanej nieruchomości wraz z posiadanymi przez tego rolnika gruntami nie przekroczy 300ha.
Zasiedzenie nieruchomości gruntowej – działki – gdy nie ma księgi wieczystej.
Brak założonej księgi wieczystej dla nieruchomości nie wyklucza zasiedzenia prawa własności wykorzystywanego gruntu. Przed podjęciem działań prawnych mających na celu stwierdzenie zasiedzenia, dobrze byłoby ustalić właścicieli lub spadkobierców właścicieli, którzy staną się uczestnikami postępowania i będą mieli prawo wypowiedzieć się co do wniosku osoby ubiegającej się o stwierdzenie zasiedzenia. Księga wieczysta prowadzona dla nieruchomości gruntowej, której stwierdzenia prawa własności domaga się nie właściciel, po wydaniu orzeczenia zostanie zaktualizowana wskutek złożenia stosownych wniosków.
Zasiedzenie działki gruntu gdy grunt jest nieuregulowany.
Stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości, której prawo własności nie jest uregulowane wobec nieujawnienia dawnych spadkobierców może spowodować problemy prawno-praktyczne.
Zasiedzenie działki gruntu gdy nie wiadomo kto jest właścicielem.
W sytuacjach, gdzie osoba wnioskująca o stwierdzenie zasiedzenia nie ma wiedzy o właścicielach lub spadkobiercach właścicieli powinna podjąć starania w celu ich ustalenia. W pierwszej kolejności warto ustalić czyje nazwisko widnieje w rejestrze gruntów, z którego wypis może stanowić załącznik do wniosku o stwierdzenie zasiedzenia. Można również skorzystać z danych zarchiwizowanych w archiwum państwowym wykazując interes prawny w ustaleniu pożądanych danych.
W każdej sprawie o stwierdzenie zasiedzenia dojdzie do konieczności ustalenia uczestników postępowania. W postępowaniu może to się odbyć przez ogłoszenie lub przez ustalenie kuratora dla spadkobierców nieznanych z miejsca pobytu. Fakt, ze grunt jest od wielu lat nieuregulowany może spowodować dodatkowe koszty i wydłużyć czas trwania postępowania z wniosku o stwierdzenie zasiedzenia.
Wniosek o zasiedzenie części działki -wzór.
Wzór wniosku o zasiedzenie części działki można pobrać na niniejszej stronie internetowej zarówno w formacie pdf. Innych. Skorzystanie ze wzoru wniosku nie gwarantuje, iż zostanie on uwzględniony przez Sąd z uwagi na indywidualny charakter każdej sprawy. Wniosek do Sądu o stwierdzenie zasiedzenia części działki powinien uwzględniać specyfikę stanu faktycznego konkretnej sprawy, konkretną sytuację faktyczną. Wskazane we wzorze załączniki i wnioski są jedynie przykładem, nie jest konieczne dołączenie ich wszystkich zwłaszcza, gdy w konkretnym przypadku nie dotyczą danej osoby. Ponadto, może zdarzyć się, iż okoliczności sprawy o zasiedzenie działki będą wymagały podjęcia dodatkowych działań prawnych i wniosków nieuwzględnionych we wzorze. W związku z indywidualnym charakterem każdej sprawy, nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne nieuwzględnienie wniosku przez Sąd.
Złożenie do Sądu wniosku o stwierdzenie zasiedzenia działki może wydawać się z pozoru nieskomplikowane. Jednakże każdy wnioskodawca powinien uwzględnić, iż nieprawidłowe określenie przedmiotu zasiedzenia, nieprawidłowe określenie nieruchomości objętej wnioskiem, bądź nieuwzględnienie specyfiki konkretnego przypadku może doprowadzić do bezpowrotnej utraty szansy na stwierdzenie nabycia własności przez Sąd. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy prawnej doświadczonego w sprawie o zasiedzenie adwokata.
-
Wniosek o zasiedzenie części działki.
2499,00 zł z VAT
1 Comment
Wnoszę o zlikwidowanie sposobu nabywania nieruchomości przez zasiedzenie.Jest to krzywdzacy proceder ,który nie istnieje w cywilizowanych krajach.Księgi wieczyste dokładnie mówią,co jest czyje.