Jednym ze sposobów likwidacji wspólnego prawa jest orzeczenie podziału nieruchomości. Podział nieruchomości może także polegać na wyodrębnieniu poszczególnych lokali w ramach jednej nieruchomości- jeśli opinia biegłego sądowego z zakresu budownictwa będzie w tym zakresie pozytywna.
Spis treści:
Kiedy można znieść współwłasność nieruchomości przez podział?
Zniesienia współwłasności przez podział można dokonać gdy zostanie w tym zakresie złożony wniosek a złożona opinia biegłego sądowego będzie takiemu stanowisku przychylna.
Polubowne zniesienie współwłasności przez podział do korzystania.
Jeżeli w trakcie postępowania sądowego o zniesienie współwłasności strony dojdą do przekonania, wobec zaistniałych okoliczności w sprawie, że sądowe zniesienie współwłasności nie jest niezbędne, można wycofać wniosek przy braku sprzeciwu uczestników.
Sytuacja ta może prowadzić do polubownego zniesienia współwłasności polegającego na uzgodnieniami między współwłaścicielami i dokonaniu podziału nieruchomości do korzystania. Umowa w tym zakresie może być zawarta w formie aktu notarialnego, którego treść mo
Ile czasu trwa sądowe zniesienie współwłasności przez podział?
Postępowanie o zniesienie współwłasności przez podział trwa z reguły od około roku do kilku lat. Czas trwania postępowania determinowany jest okolicznościami sprawy, wnioskami i stanowiskiem stron. Zawsze w trakcie postępowania sądowego mającego na celu podział nieruchomości- niezależnie od tego czy jest to nieruchomość gruntowa zabudowana czy niezabudowana-powoływany jest biegły sądowy odpowiedniej specjalności, którego opinia ma istotne znaczenie w sprawie.
Jakie są koszty podziału nieruchomości?
Koszty podziału nieruchomości w trakcie postępowania o zniesienie współwłasności uzależnione są od tego, czy w nieruchomości należy przeprowadzić prace adaptacyjne zgodnie z opinią biegłego sądowego. Jeśli podział możliwy jest bez konieczności podejmowania kosztownych czynności adaptacyjnych, koszt podziału nieruchomości w postępowaniu ogranicza się co do zasady, do wynagrodzenia biegłego za przygotowanie opinii w sprawie.
Kto ponosi koszty podziału przy zniesieniu współwłasności?
W postępowaniu nieprocesowym o zniesienie współwłasności jest zasada, wskazana wprost w przepisach procedury cywilnej, iż każdy ponosi koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie.
Współwłaściciel nie zgadza się na podział nieruchomości.
Brak porozumienia co do sposobu zniesienia współwłasności, powoduje konieczność wystąpienia na drogę sądową. Wnioskodawca wskazuje preferowany sposób zniesienia współwłasności, uczestnik postępowania przedstawia swoje stanowisko w sprawie, prezentując swoją propozycję zniesienia współwłasności, która nie musi być zbieżna ze stanowiskiem wnioskodawcy. Rozstrzygnięcia dokona sąd po przeprowadzeniu postępowania dowodowego.
Brak możliwości podziału nieruchomości a zniesienie współwłasności.
W przypadku braku możliwości podziału fizycznego nieruchomości w sprawie o zniesienie współwłasności sąd dokonuje wyboru sposobu zniesienia współwłasności stosownie do okoliczności stanu faktycznego. Rozwiązaniem może być przyznanie nieruchomości na wyłączną własność jednemu współwłaścicielowi z obowiązkiem stosownej spłaty, jeśli zachodzą podstawy. Jeśli brak jest możliwości zasądzenia stosownej spłaty, sąd zarządzi sprzedaż nieruchomości stosownie do przepisów o sprzedaży licytacyjnej.