Image by succo from Pixabay
Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności nieruchomości jest wydanie przez Sąd postanowienia o zarządzeniu sprzedaży stosownie do przepisów Kodeksu Postępowania Cywilnego i określeniu, że suma uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, po pomniejszeniu o koszty egzekucyjne, będzie podlegała podziałowi między współwłaścicieli. W postanowieniu wydanym przez sąd może także znaleźć się rozstrzygnięcie o wzajemnych rozliczeniach stron z tytułu poniesionych na nieruchomość wspólną nakładów.
Z mocy odesłania do przepisów kodeksu postępowania cywilnego, dla zniesienia współwłasności stosuje się przepisy art. 1066–1071 k.p.c. a w sprawach nieuregulowanych wskazanymi przepisami stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości.
Oznacza to, iż po złożeniu wniosku o przeprowadzenie sprzedaży nieruchomości przez komornika lub wszczęciu postępowania egzekucyjnego w celu sprzedaży nieruchomości z urzędu, nastąpi zbycie prawa do nieruchomości w oparciu o przepisy o przybiciu i przysądzeniu własności.
W księdze wieczystej wskutek czynności komorniczych pojawi się wzmianka o wszczęciu egzekucji. Komornik jednocześnie przystąpi do opisu i oszacowania nieruchomości a także na skutek działań komornika nastąpi obwieszczenie o licytacji komorniczej mającej na celu zniesienie współwłasności.
Decyzja sądowa w formie postanowienia znoszącego współwłasność polegająca na zarządzeniu sprzedaży nieruchomości wspólnej może być uwarunkowana różnymi przyczynami. Jako przykład można wskazać przyczyny następujące:
W związku z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym mającym na celu zniesienie współwłasności nieruchomości można uzyskać ¾ sumy oszacowania w pierwszej licytacji lub 2/3 sumy oszacowania w drugiej licytacji. Istnieje także możliwość przejęcia nieruchomości na własność przez współwłaściciela gdy nie będzie osób zainteresowanych nabyciem nieruchomości. Współwłaściciele biorący udział w postępowaniu egzekucyjnym mającym na celu sprzedaż przedmiotu współwłasności będą uczestniczyć w podziale sumy uzyskanej ze sprzedaży wspólnej nieruchomości na podstawie zasad ukształtowanych art. 625 kpc.
Art. 635 kpc: ” W postanowieniu zarządzającym sprzedaż rzeczy należących do współwłaścicieli sąd bądź rozstrzygnie o wzajemnych roszczeniach współwłaścicieli, bądź też tylko zarządzi sprzedaż, odkładając rozstrzygnięcie o wzajemnych roszczeniach współwłaścicieli oraz o podziale sumy uzyskanej ze sprzedaży do czasu jej przeprowadzenia”.
Przeprowadzenie skutecznej licytacji może trwać nawet kilka miesięcy. Ma na to wpływ zarówno formalizm postępowania jak i poszukiwanie oferenta, który będzie zainteresowaniem nabyciem nieruchomości.
Konieczne jest dochowanie przez komornika ustawowych terminów. Jako przykład terminów obligatoryjnych należy zaliczyć np. termin licytacji nie może być wyznaczony wcześniej niż z upływem 2 tygodni od uprawomocnienia się opisu i oszacowania, lub np. obwieszczenie o licytacji musi nastąpić co najmniej na 2 tygodnie przed jej terminem.