Ustawodawca daje prymat zniesieniu współwłasności przez dokonanie podziału fizycznego nieruchomości w naturze. Jeżeli taki podział jest możliwy do przeprowadzenia, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że sąd podejmie decyzję co do takiego sposobu podziału. Jednakże nie należy pomijać faktu, iż rozstrzygając kwestię sporną co do sposobu podziału nieruchomości objętej postępowaniem sąd nie może tracić z pola widzenia kontekstu sytuacyjnego sprawy.
Zniesienie współwłasności przez fizyczny podział geodezyjny powinno być rozważone przez sąd pod kątem usprawiedliwionych interesów wszystkich uprawnionych.
Dla wyboru sposobu podziału istotne znaczenie będzie miało także to jaka wysokość udziału w prawie własności nieruchomości przysługuje każdemu współwłaścicielowi.
Opinia biegłego a zniesienie współwłasności.
Bardzo ważne znaczenie w sprawie ma przygotowana przez biegłego sądowego opinia. To z niej wynika bowiem jakie są możliwe warianty podziału fizycznego nieruchomości, oraz czy proponowane przez strony sposoby podziału nieruchomości są możliwe do zrealizowania. Na podstawie przedstawionej opinii biegłego sądowego odpowiedniej specjalności sąd oprze swoją argumentację co do dalszego wykorzystywania nieruchomości powstałych w skutek podziału.
Sąd rozważy także, czy zaproponowany w opinii biegłego projekt podziału będzie dawał stronom kolejne zakrzewia do eskalacji konfliktu- jeśli już taki konflikt między stronami jest rozwinięty.
Podsumowując, sąd realizując cel zainicjowanego postępowania będzie nade wszystko kierował się zabezpieczeniem interesu wszystkich osób uczestniczących w postępowaniu.
Kiedy można znieść współwłasność przez podział nieruchomości.
Rozpatrywanie możliwości sposobu podziału nieruchomości nie będzie rozpatrywane w oderwaniu od rodzaju nieruchomości. Inaczej kwestia podziału będzie rozpatrywania w przypadku nieruchomości gruntowych, inaczej w przypadku gospodarstwa rolnego a jeszcze inaczejw przypadku nieruchomości lokalowych.
Co do tych ostatnich istotne znacznie będzie miała sytuacja osobista występująca między współwłaścicielami. W przypadku nieruchomości lokalowych, jeżeli będzie fizyczna możliwość podziału między współwłaścicieli w taki sposób, że każdy z nich otrzyma na własność lokal wraz z pozostawionymi we współwłasności częściami wspólnymi a jednocześnie taki sposób podziału pozwoli na zgodne korzystanie z części wspólnych i wydzielonych do wyłącznego użytku, sąd taki sposób podziału wybierze. Jeżeli między współwłaścicielami istnieje rozwinięty na szeroką skalę konflikt, powyższy sposób zniesienia współwłasności będzie analizowany, nie tracąc z pola widzenia kontekstu sytuacyjnego, który będzie również brany pod uwagę.
Adwokat w sprawie o zniesienie współwłasności popiera stanowisko procesowe swojego klienta, przedstawiając argumenty uzasadniające przyczyny i powody prezentowanych oczekiwań.
Koszt zniesienia współwłasności przez podział fizyczny.
Zniesienie współwłasności przez sąd wiąże się nie tylko z koniecznością poniesienia opłaty sądowej od wniosku, wynoszącej 1000 zł ale także z koniecznością poniesienia innych kosztów sądowych, powstałych w trakcie trwania postępowania. Do takich kosztów należy zaliczyć wynagrodzenie biegłego sądowego, który będzie przygotowywał opinię prawną co celów postępowania w przedmiocie możliwości i sposobu podziału fizycznego w naturze nieruchomości. Koszt takiej opinii uzależniony jest od stopnia skomplikowania sprawy, rodzaju nieruchomości, obszerności pracy, nakładu czasu pracy. Najczęściej opinie biegłych sądowych w tym przedmiocie wahają się w zakresie kilku tysięcy złotych.