Dziedziczenie działki bez księgi wieczystej nie powoduje automatycznie, że księgi nie da się założyć, jeśli nieruchomość ma uregulowane prawo własności. Jeżeli jednak działka wchodząca w skład spadku ma nieuregulowane kwestie własności wskutek np. zawarcia nieformalnej umowy sprzedaży, nieformalnej zamiany, gdy nie dokonano uwłaszczenia lub wskutek innych przyczyn, sprawy własności mogą być uregulowane przez spadkobiercę. Spadkobierca na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku może podjąć starania, dzięki którym prawo do gruntu zostanie uregulowane.
Spis treści:
Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku a bieg zasiedzenia gruntu nie będącego w posiadaniu przyszłych spadkobierców.
Wielokrotnie pojawiają się sytuacje, kiedy grunt należący do rodziny jest w posiadaniu osoby trzeciej, która nie chce go zwrócić prawowitym spadkobiercom z różnych przyczyn. Rozmowy, prośby i wezwania nie przynoszą oczekiwanego rezultatu.
Użytkujący może być w drodze do zasiedzenia działki i uzyskania w ten sposób prawa własności. Częstą taktyką użytkującego jest korzystanie z działki mimo sprzeciwu spadkobierców, bowiem postępowania spadkowe nie są przeprowadzone i zdaje sobie sprawę, ze prośby niewiele znaczą, gdy użytkownik jest w drodze do zasiedzenia..
Jak odzyskać działkę z nieuregulowanym stanem prawnym.
Odzyskanie działki z nieuregulowanym stanem prawnym wymaga podjęcia działań zmierzających do przywrócenia posiadania. Aby odzyskać działkę należy wezwać obecnego posiadacza do wydania nieruchomości okazując się dokumentem uprawniającym do skierowania takiego żądania. Dokumentem, który uprawnia spadkobiercę do żądania wydania nieruchomości rodzinnej jest postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia.
Art. 1027 kodeksu cywilnego Względem osoby trzeciej, która nie rości sobie praw do spadku z tytułu dziedziczenia, spadkobierca może udowodnić swoje prawa wynikające z dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia spadku albo zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia. |
Jak żądać wydania spadku bez postępowania spadkowego.
Jeżeli tylko jeden ze spadkobierców jest w posiadaniu majątku spadkowego, korzysta z niego z wyłączeniem innych spadkobierców i jest w drodze do zasiedzenia tego majątku w tym nieruchomości wówczas sposobem na przerwanie biegu zasiedzenia jest złożenie wniosku o dział spadku. Jak wskazuje orzecznictwo sądowe
Jak odzyskać nieformalnie kupioną przez spadkodawcę nieruchomość przed przeprowadzeniem po nim postępowania spadkowego?
Jeżeli dawno temu nieruchomość została kupiona przez spadkobiercę nieformalną i to spadkobierca w dniu śmierci był w posiadaniu tej nieruchomości to zgodnie z orzecznictwem sądowym to „posiadanie” jako stan faktyczny wchodzi do masy spadkowej i podlega dziedziczeniu o ile posiadanie zostanie przejęte przez spadkobiercę.
Jeżeli jednak doszło do zmiany osoby posiadacza przed śmiercią spadkodawcy lub w skutek innych zdarzeń i zachodzi konieczność uregulowania stanu prawnego nieruchomości wówczas konieczne będzie powołanie się na prawa spadkowe wynikające z postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
Jak wskazano w doktrynie: ”Artykuł 1027 dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy spadkobierca powołuje się wobec osoby trzeciej na swe prawa spadkowe.[1]”
Jak odzyskać nieruchomość żeby ktoś jej nie zasiedziała – osoba trzecia.
Odzyskanie nieruchomości w celu przerwania biegu zasiedzenia polega na prawidłowym, skutecznym i zgodnym z prawem odzyskaniem posiadania samoistnego nieruchomości. Odebranie posiadania wiąże się z podjęciem działań prawnych zawierających oświadczenia obejmujące żądanie wydania nieruchomości, którą użytkuje inna osoba.
Żądanie oddania działki przed wpisem spadkobiercy do kw. Czy można?
Żądanie zwrotu działku przed dokonaniem wpisu spadkobiercy do księgi wieczystej w pewnych sytuacjach może okazać się naturalnym i pożądanym postępowaniem. Zwykle na wpis prawa własności do księgi wieczystej na postawie dziedziczenia czeka się do kilku miesięcy. Często tak długi okres oczekiwania może spowodować wystąpienie negatywnych skutków jak np. upływ terminu zasiedzenia nieruchomości. Dlatego, w niektórych sytuacjach należy podjąć działania zmierzające do przerwania biegu zasiedzenia opierając się na wydanym przez sąd postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku.
[1] J. Ciszewski, J. Knabe [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. P. Nazaruk, LEX/el. 2022, art. 1027.