Prawo własności części budynku wraz z częścią nieruchomości gruntowej może stanowić przedmiot zasiedzenia. W zależności od okoliczności sprawy, sytuacja taka może zmierzać w sprawie do stwierdzenia zasiedzenia fizycznie wydzielonej części nieruchomości wraz z budynkiem lub udziału w prawie własności. Jak wskazuje judykatura, jeżeli nieruchomości znajdującej się w samoistnym posiadaniu osoby, która właścicielem nie jest, nie da się fizycznie wydzielić, gdyż miałoby to prowadzić do niedopuszczalnego w świetle przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego podziału przez budynek, nie jest wykluczone nabycie udziału w prawie własności nieruchomości[1].
Spis treści:
Zasiedzenie połowy domu po rodzicach.
Zasiedzenie połowy domu po rodzicach jako udziału przypadającego współwłaścicielom- spadkobiercom wymaga spełnienia ustawowych przesłanek zasiedzenia. Orzecznictwo sądowe nie wyklucza możliwości zasiedzenia udziału pozostałych współwłaścicieli, przy czym zachodzi konieczność zamanifestowania tymże współwłaścicielom rozszerzenia swojego władztwa o udział pozostałych. W takich przypadkach domniemanie z art. 339 kodeksu cywilnego zostaje wyłączone. Nabycie własności przez osobę, która nie ma tytułu prawnego wynikającego np. z dziedziczenia nie wymaga podejmowania bardziej skomplikowanego dowodzenia. Z kolei, stwierdzenie zasiedzenia na rzecz osoby, która już jest współwłaścicielem i posiada tytuł prawny do nieruchomości z tytułu np. dziedziczenia połowy domu nastręcza wielu problemów prawno-praktycznych.
Zasiedzenie części domu.
Zasiedzenie części domu polegające na korzystaniu z pokoju lub części kondygnacji jako części składowej rzeczy nie jest możliwe. Jak wskazuje art. 47§ 1 kodeksu cywilnego „część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych”. W takiej sytuacji nie jest jednak wykluczone stwierdzenie zasiedzenia oznaczonego udziału w prawie własności.
Podział domu przez zasiedzenie.
Postępowanie w sprawie o zasiedzenie może doprowadzić do podziału domu wraz z posadowioną na niej działką. Możliwość podziału budynku musi być zgodna z obowiązującymi przepisami budowlanymi. M.in. podział budynku możliwy będzie w sytuacji, gdy budynek mający ulec podziałowi posiada ścianę wewnątrz budynku przeciwpożarową, biegnącą od fundamentu do przeszycia dachu, wyraźnie dzielącą budynek na dwa odrębne budynki. Wskutek podziału domu w drodze zasiedzenia powstają dwie nieruchomości odrębne, będące odrębnym przedmiotem własności.
Zasiedzenie udziału w budynku.
Zasiedzenie udziału w budynku nie może doprowadzić do wyodrębnienia lokalu jeżeli lokal taki nie został zgodnie z przepisami prawa wcześniej wyodrębniony. Zasiedzenie udziału w budynku może polegać na nabyciu prawa własności w części ułamkowej wraz z nieruchomością gruntową, odpowiadającej powierzchni w stosunku powierzchni całego budynku.
Czy potrzebny geodeta do zasiedzenia części domu?
W pewnych okolicznościach do stwierdzenia nabycia własności części domu w drodze zasiedzenia niezbędne będzie zasięgnięcie opinii biegłego ds. geodezji i kartografii lub biegłego ds. budownictwa. Jeżeli stwierdzenie zasiedzenia części nieruchomości budynkowej wymaga podziału fizycznego budynku niezbędne będzie zasięgnięcie opinii biegłego ds. budownictwa lub biegłego geodety.
[1] Por. Postanowienie Sądu Rejonowego w Kutnie z dnia 14 listopada 2019r. I Ns 319/16.