Nieuregulowane prawo własności do nieruchomości może powstać w skutek dokonania zamiany działek między spadkobiercami, dziadkami czy innymi osobami. Wydawać by się mogło, że dokonane dawno temu zamiany działek na podstawie pisemnych umów odniosą skutek. Nic bardziej mylnego. Dla zachowania ważności umowy przenoszącej własność nieruchomości, w tym przypadku umowy zamiany działek należy dochować formy aktu notarialnego.
Mimo, że niegdyś ludzie porozumiewali się i dokonywali zamiany nieruchomości bez formalnej umowy, następcy prawni kwestie dawnych umów będą musieli uregulować aby stan majątkowy prezentował właściwie stan prawny.
Spis treści:
Jak ustalić dawnych właścicieli zamienionych działek?
Ustalenie danych dawnych właścicieli zamienionych działek może nie być skomplikowane o ile dla zamienionych nieruchomości są prowadzone księgi wieczyste. W przypadku istnienia księgi wieczystej dla nieruchomości wiedzę na temat właścicieli można uzyskać za pośrednictwem elektronicznego rejestru ksiąg wieczystych prowadzonego przez ministerstwo sprawiedliwości wpisując odpowiedni numer księgi wieczystej.
Elektroniczne księgi wieczyste link: https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do |
Gdzie szukać dokumentu zamiany działek?
Dokument obejmujący oświadczenia stron o zamianie działek może znajdować się w domowym archiwum. Prawdopodobieństwo, że umowa taka została gdziekolwiek zgłoszona jest niewielkie. W związku z tym, iż właściwa forma zawarcia umowy nie została dochowana tj. nie został podpisany akt notarialny zamiany działek, to nie znajduje się w notarialnym archiwum.
Zamiana działek wiązała się z koniecznością uregulowania kwestii związanych z opłacaniem podatku od nieruchomości lub innych podatków więc być może umowa zamiany działek została przedstawiona w gminie właściwej dla nieruchomości. Warto próbować odnaleźć dokument świadczący o zamianie, bowiem będzie on miał dużą wartość dowodową w postępowaniu związanym z uregulowaniem stanu prawnego nieruchomości.
Jak zalegalizować nieformalną zamianę działek?
Zalegalizowanie nieformalnej zamiany działek może nastąpić w trybie postępowania o stwierdzenie zasiedzenia lub w postępowaniu o uzgodnienie stanu prawnego nieruchomości – stosownie do okoliczności danej sprawy. Bez zaznajomienia się dokładnie z sytuacją faktyczną trudno jest wskazać właściwy sposób postępowania w danym przypadku.
Jak udowodnić zamianę działek przez rodzinę?
Udowodnienie zamiany działek w postępowaniu sądowym może polegać na zaprezentowaniu dokumentów świadczących o takiej zamianie ale także za pośrednictwem osobowych źródeł dowodowych w postaci zeznań świadków. Każdy dowód świadczący o zamianie działek będzie analizowany przez sąd.
Dowody na uprawianie ziemi przez dziadków.
Najczęściej przedstawianymi dowodami na uprawianie ziemi przez dziadków po zamianie działek są dowody ze świadków. Sąsiedzi mogą potwierdzić fakt korzystania z działki przez konkretne osoby. Dowód taki będzie dla sądu wiarygodny jeżeli nie zostaną na taką samą okoliczność przedstawione przeciwdowody.
Pomoc w tym zakresie można uzyskać u adwokata od regulowania stanu prawnego nieruchomości.