Nabycie własności nieruchomości do majątku wspólnego następuje, jeżeli termin upływu biegu zasiedzenia czyli upływ 20 lub 30 letniego terminu posiadania samoistnego kończy się w trakcie trwania wspólnoty majątkowej małżeńskiej.
Art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego § 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). |
Problemy powstałe na skutek stanu faktycznego związanego z posiadaniem nieruchomości przez małżeństwo, u którego panował ustrój wspólnoty majątkowej małżeńskiej zostały rozstrzygnięte definitywnie orzecznictwem sądowym.
Jak zasiedzieć nieruchomość przez małżeństwo?
Zasiedzenie nieruchomości przez małżeństwo wymaga istnienia między małżonkami wspólności majątkowej. Zasiedzenie nieruchomości przez małżeństwo do majątku wspólnego nastąpi, jeżeli wspólnie lub jeden z małżonków użytkuje nieruchomość jak właściciel, podejmuje w stosunku do tej nieruchomości działania wedle własnego uznania jak właściciel nie pytając nikogo o zdanie.
Jak zasiedzieć do majątku wspólnego?
Aby doszło do zasiedzenia nieruchomości do majątku wspólnego małżonków konieczne jest aby termin zasiedzenia zakończył się w dniu kiedy obowiązywała między małżonkami wspólność ustawowa małżeńska. Bez znaczenia dla terminu zasiedzenia jest fakt czy małżonkowie posiadali samoistnie i użytkowali jak właściciele nieruchomość samodzielnie czy podejmowali co do niej działania faktyczne samodzielnie. Istotna z punktu widzenia prawnego jest chwila, w której doszło do upływu terminu zasiedzenia.
Jeden z małżonków nie żyje a sprawa została nieuregulowana.
Jeżeli doszło do nabycia własności przez zasiedzenie w trakcie trwania wspólnoty majątkowej małżeńskiej a jeden z małżonków zmarł przed uzyskaniem postanowienia o stwierdzeniu nabycia własności tej nieruchomości przez zasiedzenie to nic nie stoi na przeszkodzie aby drugi małżonek złożył do sądu odpowiedni wniosek o zasiedzenie.
Żądanie wniosku powinno wskazywać, iż do nabycia własności przez zasiedzenie doszło w trakcie trwania wspólnoty majątkowej między małżonkami wobec czego zasiedzenie nastąpiło do majątku wspólnego.
Jeżeli podjęte zostały działania prawne mające na celu uregulowanie stanu prawnego nieruchomości i złożony został wniosek o stwierdzenie zasiedzenia na rzecz jednego z małżonków mimo istnienia między małżonkami wspólności ustawowej małżeńskiej, a z okoliczności stanu faktycznego wynika, że zasiedzenie nastąpiło do majątku wspólnego małżonków to pożądane byłoby zmodyfikowanie złożonego do Sądu wniosku. W takiej sytuacji można śmiało zwrócić się po pomoc do adwokata od zasiedzenia nieruchomości.
Art. 321 kodeksu postępowania cywilnego § 1. Sąd nie może wyrokować co do przedmiotu, który nie był objęty żądaniem, ani zasądzać ponad żądanie. |
Śmierć małżonka w trakcie postępowania.
Śmierć jednego z małżonków w trakcie postępowania o stwierdzenie nabycia własności oznaczonej nieruchomości przez zasiedzenie nie powoduje wstrzymania postępowania w sprawie. Postępowanie może być dalej prowadzone i jeżeli przedstawione dowody potwierdzą przesłanki materialnoprawne ustanowione w kodeksie cywilnym dla zasiedzenia, wówczas sąd wyda odpowiednie postanowienie nie wymagając podejmowania dodatkowych czynności w sprawie. Śmierć małżonka w trakcie trwania sprawy o zasiedzenie nie powoduje negatywnych konsekwencji z punktu widzenia stwierdzenia tytułu prawnego do nieruchomości, której termin zasiedzenia upłynął w trakcie trwania wspólnoty majątkowej między małżonkami.