Image by Alexa from Pixabay
W niniejszym artykule zostały zaprezentowane informacje w jaki sposób napisać wniosek o zniesienie współwłasności.
Przykład wniosku o zniesienie współwłasności wskazany poniżej, opisany schematycznie według przepisów wskazujących wymagania pisma procesowego. Wniosek o zniesienie współwłasności, który zostanie skierowany do Sądu powinien zawierać następujące elementy:
Powyżej wskazane elementy wniosku powinny mieć odzwierciedlenie w piśmie procesowym. Jeżeli jednak, z jakiegoś powodu zabraknie któregoś z elementów formalnych Sąd wezwie wnioskującego do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia takiego pisma w terminie tygodniowym pod rygorem jego zwrotu. Należy się liczyć zatem z tym, iż brak reakcji i właściwego wykonania wezwania Sądu w przedmiocie uzupełnienia braków formalnych wniosku może skutkować odmową nadania pismu dalszego biegu.
Nieuzupełnienie braków formalnych = odrzucenie wniosku.
Dodatkowym elementem pism jest wskazanie Sądowi informacji czy strony podjęły próby polubownego rozwiązania konfliktu. Dobrą praktyką przed skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego jest pismo o rozważenie polubownego zniesienia współwłasności skierowane do współwłaściciela. Pismo z taką inicjatywą może zawierać propozycje zniesienia współwłasności w sposób polubowny na które współwłaściciel może pozytywnie zareagować. Pismo o polubowne zniesienie współwłasności realizuje jednocześnie obowiązek wskazany przez procedurę cywilną o próbie polubownego załatwienia sporu. Pismo do współwłaściciela powinno zostać nadane listem poleconym za pisemnym potwierdzeniem nadania i odbioru. Potwierdzenie odbioru będzie stanowiło dowód próby polubownego rozwiązania sporu przez wnioskującego.
Przykład pisma wniosku o polubowne zniesienie współwłasności kierowanego do właściciela można pobrać na niniejszej stronie internetowej.
Wiesz już, że jeżeli nie możesz się porozumieć ze współwłaścicielami to nie musisz bezczynnie czekać ale możesz działać inicjując postępowanie sądowe mające na celu zniesienie współwłasności.
Pierwszy problem z jakim możesz się zetknąć dotyczy treści wniosku. W sieci krąży mnóstwo wzorów wniosków o zniesienie współwłasności jednakże należy zastanowić się, czy w Twojej sytuacji żądanie zniesienia współwłasności będzie właściwe i wystarczające.
W ramach dygresji wskażę, iż nie nazwa pisma a jego treść będzie poddana ocenie sądowej, treść będzie decydująca o jego rodzaju i charakterze . Sąd nie będzie opierał się na tym w jaki sposób nazwano wniosek ale zapozna się z jego treścią i postąpi zgodnie z jego żądaniem. |
Na wstępnym etapie należy zastanowić się z czego ów stosunek współwłasności wynika. Bowiem źródło powstania współwłasności będzie determinowało treść żądań w składanych do sądu pismach.
Sposób powstania współwłasności determinuje wybór przepisów, w oparciu o które nastąpi zniesienie wspólnego prawa własności. Poniżej wskazuję najczęściej spotykane źródła powstania współwłasności i wnioski do Sądu na podstawie, których współwłasność zostanie znieisiona.
Jeżeli stosunek współwłasności powstał wskutek dziedziczenia i tylko dziedziczenie jest podstawą współwłasności między współwłaścicielami do właściwy wniosek do Sądu powinien obejmować żądanie o przeprowadzenie działu spadku wraz ze zniesieniem współwłasności.
Jeżeli stosunek współwłasności powstał wskutek spadkobrania po jednym z małżonków, którego majątek objęty był małżeńską wspólnotą majątkową, wówczas żądanie działu spadku połączone ze zniesieniem współwłasności powinno być poprzedzone żądaniem o podział majątku wspólnego małżonków. Powyższe stanowisko, praktykowane przez Sądy oparte jest na Uchwale SN III CZP 100/71.
Jeżeli stosunek współwłasności powstał na skutek nabycia udziału w nieruchomości wspólnej od poprzedniego współwłaściciela to co do zasady właściwy wniosek będzie obejmował tylko żądanie zniesienia współwłasności.