Image by Лариса Мозговая from Pixabay
Nowelizacja procedury cywilnej wprowadzona w 2019 r. wprowadza obowiązek złożenia odpowiedzi na wniosek o zniesienie współwłasności. Odpowiedź na wniosek należy złożyć do Sądu, który prowadzi sprawę o zniesienie współwłasności nieruchomości.
Złożenie odpowiedzi na wniosek o zniesienie współwłasności na zobowiązanie Sądu prowadzącego postępowanie jest bardzo ważne, z uwagi na możliwość obrony przed zarzutami wskazanymi w treści wniosku, przedstawienie swojego stanowiska w sprawie, twierdzeń i dowodów na ich poparcie.
Niezłożenie odpowiedzi na wniosek skutkować może pominięciem stanowiska, twierdzeń, dowodów.
Termin na złożenie odpowiedzi na wniosek wynika z treści zarządzenia sądowego, które wraz z wnioskiem skierowane jest do współwłaściciela. Zakreślony termin na złożenie odpowiedzi na wniosek nie może być krótsze niż dwa tygodnie.
Odpowiedź na wniosek musi czynić zadość wszystkim wymaganiom pisma procesowego. Zatem konieczne jest wskazanie takich elementów jak:
W piśmie ponadto powinno znaleźć się stanowisko w sprawie wskazujące, czy popiera wniosek, czy zgadza się z proponowanym sposobem zniesienia współwłasności, odniesienie się co do twierdzeń strony przeciwnej i wskazujące twierdzenia i dowody na poparcie swoich twierdzeń.
Wzór odpowiedzi na wniosek o zniesienie współwłasności powinien odpowiadać wymogom przewidzianym dla pisma procesowego. W piśmie tym należy wskazać swoje stanowisko, odnieść się do zarzutów i wniosków strony przeciwnej a także wskazać swoje propozycje, twierdzenia i dowody.
Wzór odpowiedzi na wniosek o zniesienie współwłasności możesz kupić poniżej.